Zaburzenia odżywiania cz. 5

ANOREXIA  NERVOSA

„Święty jadłowstręt”

„Choroba poszczących dziewcząt”

„Zanik nerwowy”

Wbrew nazwie („jadłowstęt”) choroba ta nie polega na utracie łaknienia, lecz jedynie na jego stłumieniu. Typowa anorektyczka to dorastająca nastolatka z wyższych warstw społecznych, ambitna
i skłonna do rywalizacji, przywiązująca ogromną wagę do pozycji i sukcesów szkolnych – nieprzeciętnie zdolna lub/i bardzo pracowita – chluba i duma wymagających i równie ambitnych rodziców. Czynnikiem wyzwalającym jest zawsze próba kontroli wagi, ale perfekcjonizm przekształca banalną dietę
w obsesyjne dążenie do czystości i wręcz negację cielesności jako takiej. Charakterystyczne jest tu zaburzenie postrzegania polegające początkowo na wyolbrzymianiu „defektów” własnego ciała (za duży nos, zbyt długie stopy, za grube uda, itd.). W zaawansowanej postaci anoreksji pomimo skrajnego wychudzenia chora czuje się subiektywnie gruba, „nieczysta”; ideałem byłoby całkowite pozbycie się ciała. Kobiece kształty budzą jej obrzydzenie, a towarzyszący utracie wagi zanik miesiączek przyjmuje z ulgą. Nierzadko dodatkowo katuje się wyczerpującą gimnastyką, lodowatymi prysznicami itp. Samooczyszczanie przez ograniczenie jedzenia bywa wspomagane prowokowaniem wymiotów po posiłkach, przyjmowaniem środków przeczyszczających
i odwadniających itp.

Charakterystyczne jest to, że anorektyczki – mimo skrajnego wychudzenia – wcale nie postrzegają siebie jako osób chorych; raczej przeciwnie – poczucie zdobycia kontroli nad jedzeniem i ciałem jest dla nich źródłem rosnącej dumy i satysfakcji. Także otoczenie długo nie zauważa problemu, ponieważ chore nawet przy znacznym spadku wagi długo pozostają nadzwyczaj aktywne i dynamiczne. Zwykle tak planują swój dzień (z perfekcyjną dokładnością), by omijać wspólne posiłki. Zasiadając z konieczności przy rodzinnym stole udają, że jedzą, dokarmiają pieska pod stołem itp.

Po różnym okresie, najczęściej kilkumiesięcznym ograniczaniu jedzenia, dochodzi do wychudzenia
z utratą wagi, która może sięgać 40%, a w sytuacjach skrajnych nawet 60% należnej masy ciała.

W przypadkach beznadziejnych (5-10%) przyczyną śmierci jest wycieńczenie. U 20% chorych choroba ma przebieg przewlekły, prowadząc do przedwczesnego zestarzenia się organizmu. U 40% pacjentów udaje się uzyskać częściową poprawę, a odsetek całkowicie wyleczonych szacuje się na 20-35%.

Wyodrębnione typy:

Typ „ograniczający” (restricting type): w trakcie anorexia nervosa nie dochodzi do regularnych epizodów niekontrolowanego objadania się lub zachowań związanych z wydalaniem (np. indukcyjnych wymiotów lub nadużywania środków przeczyszczających albo diuretyków).

Typ „żarłoczno-wydalający” (binge eating/pur-
ging type)
: w trakcie epizodu anorexia nervosa dochodzi do regularnych epizodów niekontrolowanego objadania się lub zachowań związanych z wydalaniem (np. indukowanych wymiotów lub nadużywania środków przeczyszczających, diuretyków lub lewatyw).

Kryteria diagnostyczne

A.  Odmowa utrzymania ciężaru ciała na lub powyżej granicy wagi minimalnej dla wieku i wzrostu (np. utrata wagi prowadząca do utrzymania ciężaru ciała poniżej 85% wagi oczekiwanej lub brak należnego przyrostu wagi w okresie wzrastania prowadzący do utrzymania ciężaru ciała poniżej 85% wagi należnej).

B.   Intensywny lęk przed przybraniem na wadze lub otyłością mimo utrzymującej się rzeczywistej niedowagi.

C.   Zaburzenie sposobu doświadczania własnej wagi
i kształtu ciała; pacjentka nie jest w stanie wpływać na ciężar i kształt ciała na podstawie własnej oceny lub zaprzecza znaczeniu niskiej masy ciała.

D.  U kobiet w okresie po menarche amenorrhoea, np. nieobecność przynajmniej trzech kolejnych cykli menstruacyjnych (kobieta uznawana jest za mającą amenorrhoea, jeśli cykl wraca tylko po zastosowaniu hormonów, np. estrogenów).

Choroby, które należy różnicować z anorexia nervosa

(wg Russel 1985; Kaplan, Sadock, Grebb, 1994)

 

1.   Choroby systemowe (nieżyt żołądka i jelit, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie wątroby, mononukleoza, mukowiscydoza, choroba Crohna, colitis ulcerosa, choroby nowotworowe).

2.   Nadczynność tarczycy.

3.   Cukrzyca.

4.   Schorzenia organiczne podwzgórza i przysadki (guzy, urazy, stany zapalne, powikłania po naświetlaniu, choroby spichrzania).

5.   Choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego.

6.   Inne niż anorexia nervosa warunkowane psychicznie przypadki zaburzeń łaknienia lub spadku masy ciała:

      –     bulimia nervosa,

      –     depresja endogenna,

      –     schizofrenia,

      –     zaburzenia czynnościowe z kręgu nerwic (zespół konwersyjny, zespoły lękowe, zespół stresu pourazowego, zespoły natręctw),

      –     zespoły bariofobii (nietypowe zaburzenia odżywiania, takie jak lęk przed otyłością, lęk przed hipercholesterolemią, anoreksja sportowców.

7.   Narkomania.

Ponadto:

8.   Zaburzenia miesiączkowania o różnej etiologii przebiegające z utratą masy ciała.

9.   Zaburzenia ze strony układu kostnego.